Про запобігання виникнення пожеж в екосистемах.
Протягом 2023 року на території Володимирського району зареєстровано 115 пожеж, із них 7 пожеж виникли в екосистемах. Так станом на 11 березня 2024 року зареєстровано 21 пожежу, з них 1 пожежа в екосистемах.
Безпосередньо причиною виникнення пожеж в екосистемах, як правило стало порушення вимог правил пожежної безпеки (випалювання сухої рослинності, необережне поводження з вогнем). Як результат, держава витрачає значні матеріально-технічні резерви на ліквідацію таких пожеж (побічний збиток виїзду одного підрозділу ДСНС на гасіння пожежі становить 245 тис. грн.).
Також пунктом 1.2 глави 1 розділу III Правилами пожежної безпеки в Україні зазначено, що на території населених пунктів забороняється влаштовувати звалища горючих відходів та пунктом 2 розділу I передбачено, що Правила пожежної безпеки в Україні є обов’язковими для виконання органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 77-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення самовільне випалювання рослинності або її залишків тягне за собою накладення штрафу на громадян від 3 060 гривень до 6 120 гривень і на посадових осіб від 15 300 гривень до 21 420 гривень.
Відповідно до статті 245 Кримінального кодексу України знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу карається штрафом від 91 800 гривень до 153 000 гривень або обмеженням волі на строк від двох до п'яти років, або позбавленням волі на той самий строк, а ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, караються позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років.
Крім цього інформуємо, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту лісів, запобігання пожежам на землях лісового та водного фонду, на торфовищах та землях інших категорій» від 19.02.2021 року № 1259-ІХ, передбачені наступні вимоги:
- землекористувачі зобов’язані не допускати випалювання сухої рослинності або її залишків з порушенням порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища;
- до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту належить забезпечення пожежної безпеки на відповідних територіях та об’єктах, забезпечення функціонування пожежно-рятувальних підрозділів місцевої пожежної охорони для гасіння пожеж;
- забезпечення пожежної безпеки покладається на власника (власників) земельної ділянки та іншого об’єкта нерухомого майна або наймачів (орендарів) земельної ділянки та іншого об’єкта нерухомого майна, якщо це обумовлено договором найму (оренди), а також на керівника (керівників) суб’єкта господарювання.
Враховуючи вище викладене, Володимирське РУ ГУ ДСНС України у Волинській області просить Вас розглянути інформацію на комісії ТЕБ та НС та рекомендує Вам в межах компетенції постійно проводити роз’яснювальну роботу та здійснювати контроль серед населення щодо заборони спалювання сухої рослинності та недопущення пожеж в екосистемах, та через інформаційні ресурси доводити до громадян інформацію про передбачену законодавством адміністративну та кримінальну відповідальність за самовільне випалювання рослинності або її залишків.