Оваднівська громада
Волинська область, Володимирський район

Екосистеми Волині у вогні! Не спалюйте суху рослинність!

Дата: 10.03.2025 11:51
Кількість переглядів: 21

Фото без опису

 

ЕКОСИСТЕМИ ВОЛИНІ У ВОГНІ!

НЕ СПАЛЮЙТЕ СУХУ РОСЛИННІСТЬ!

НЕ НИЩІТЬ ПРИРОДУ!

Від російської агресії страждають не лише люди, а й навколишнє середовище. Війна безжально нищить флору та фауну у зоні бойових дій. Щоправда, на порівняно спокійних територіях держави довкілля сьогодні також зазнає удару. Тільки от ворог тут ні до чого: шкоду природі завдають пересічні українці, які масово палять суху рослинність та біовідходи.
         Із приходом весни власники домогосподарств наводять лад на своїх обійстях. А це традиційно супроводжується спалюванням побутового сміття, гілок, листя, сухої трави. Перш за все, це завдає шкоди атмосфері, адже під час горіння у повітря вивільняються небезпечні для людини елементи.
         Не менше лиха довкіллю приносить свідоме випалювання сухостою на полях, лугах, чагарниках. Такі пожежі в екосистемах призводять до загибелі всього живого. Поширюючись, вогонь знищує рослини, корисних комах, потомство тварин, гнізда птахів. Люди підпалюють цю суху рослинність, щоб вона вигоріла, а на її місці проросла молода трава. І ось ці підпали – найстрашніші. Бо тоді вогонь може неконтрольовано поширитися на ліс, на будинки. Може заподіяти матеріальну шкоду людям і навіть призвести до їхнього травмування чи смерті. Через пожежі в екосистемі також гине корисна мікрофлора ґрунту.

         Щоб запобігти випадкам виникнення пожеж в екосистемах, ще із лютого на Волині розпочалися спільні природоохоронні заходи рятувальників, поліцейських, екологів та працівників лісового господарства. У рамках цих профілактичних рейдів спеціалісти служб регулярно виїжджають в громади області для виявлення пожеж, а також самих паліїв. Ми виявляємо порушників, притягуємо їх до відповідальності, але, перш за все, проводимо активну превентивну діяльність: бесідуємо з населенням щодо недопущення пожеж, вручаємо агітаційні листівки, інструктуємо про заборону спалювання сухої рослинності, розповідаємо про штрафи.

         Вже третій рік поспіль у пошуку порушників допомагає дрон. Такий спосіб є більш ефективним, адже дозволяє значно ретельніше промоніторити місцевість. Запускаючи квадрокоптер, можна одразу подивитися, в якому місці горить. Щоб не просто їздити по території, а зразу точково прибути туди, де палає суха рослинність, або люди спалюють сміття. Ефективність використання дрона полягає і в тому, що люди знають про такий метод та менше займаються підпалами, побоюючись відповідальності.

За спалювання сухої рослинності передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність. Усе залежить від шкоди нанесеної довкіллю, майну людей, а також їхньому життю та здоров’ю.
         Спалювання сміття або біовідходів, відповідно до ст. 82 КУпАП, тягне за собою накладення штрафу на громадян від 340 до 1 360 гривень, а на посадових осіб та підприємців – від 850 до 1 700 гривень.
         Згідно зі ст. 77-1 КУпАП, за випалювання стерні, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, рослинності або її залишків та опалого листя передбачений штраф. Для громадян він становить від 3 060 гривень до 6 120 гривень, а на посадових осіб – від 15 300 до 21 420 гривень. Якщо ж підпал стався на території природно-заповідного фонду, штраф становитиме від 6 120 до 12 240 гривень, а для посадовців – від 21 420 до 30 600 гривень.
         Відповідно до ст. 245 ККУ, якщо внаслідок пожежі, спричиненої навмисним підпалом, природі було завдано великих збитків, винного притягнуть до кримінальної відповідальності. Стаття передбачає штраф від 91 800 до 153 000 гривень або обмеження чи позбавлення волі на строк від двох до п'яти років. Якщо ж такі дії спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки, палія можуть обмежити або позбавити волі на строк від 5 до 10 років.
         До слова, у березні 2022 року в Кримінальний кодекс було внесено зміни до ст. 113, згідно з якими умисні підпали сухої рослинності під час дії воєнного стану в Україні можуть розцінюватися як диверсія. Адже під час війни такі дії становлять додаткову небезпеку, а також відволікають від виконання важливих завдань рятувальників, правоохоронців та військових.

 

Віктор ГОЛІЧ

головний спеціаліст–державний інспектор

з охорони навколишнього природного

середовища Волинської області

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь